İnceleyin Araç Muayene Randevu Alma İşlemini Ücretsiz Yapın

Araç Muayene Gecikme Cezası

 

Basit bir şekilde araç muayene gecikme cezanızı hesaplayabilirsiniz. Eğer kuruş kuruş değil kaba bir hesapla yaklaşık olarak hesaplama istiyorsanız, anlatacağımız yöntem tam size göre.

Aracınızın muayene ücretinin %5'ini gecikilen ayla çarpın işte bu kadar.

Gecikme Cezası = Araç Muayene Ücreti * Gecikilen Ay * 5 /100

Nasıl mı? Otomobilden örnek verelim otomobil muayene ücretinin % 5'i yaklaşık 7,50 TL'dir. 6 ay gecikmiş olsanız 6 x 7,5 = 45 TL gecikme cezası olur.

Araçların tipine göre araç muayene ücretleri değişebilmektedir.

Araç muayene gecikme cezasını net bir şekilde  hesaplamak için tıklayınız.

Otomobil, minübüs, kamyonet, özel amaçlı taşıt, römork, yarı römorkların araç muayene ücretinin %5'i yaklaşık 7,5 TL x Gecikilen Ay

Otobüs, kamyon, çekici ve tanker araç muayene ücretinin %5'i yaklaşık 10 TL x Gecikilen Ay

Traktör (Römorklu veya römorksuz), Motosiklet ve motorlu bisiklet araç muayene ücretinin % 5'i yaklaşık 4 TL x Gecikilen Ay şeklinde yaklaşık olarak araç muayene gecikme bedeli hesabınızı yapabilirsiniz.

Araç muayene işlemini yaptırmanın kendimizi araç muayene cezasından kurtarmak amaçlı bir işlem olmadığını aslen kendi araç güveliğimiz için olduğunu bilincinde olmamız gerekiyor. Devletimizin araç muayene işlemini bizlere belirli periyodlarla yapmımızı zorunlu kılması trafik ve yol güvenliğinin sağlanması amaçlıdır. Eskiden kıt imkanlarla ve karayolları tarafından gerçekleştirilen araç muayene, özelleşmesinin ardından modern ekipmanlar kullanılarak daha sağlıklı ve titiz bir şekilde yürütülmektedir. Bütün bu ön girişten sonra ceza durumları ile ilgili açıklamalarımız...

arac-muayene-gecikme-bedeli ÖNEMLİ! Bu kutucuğa tıklayıp; tüvturkun sitesinde aşağıda anlattıklarımızı yaptığınızda araç muayene gecikme cezanızı öğrenmiş olacaksınız.

tüvturk araç muayene gecikme cezası sorgulama

Aracınızın cinsini seçiniz otomobil,kamyon,kamyonet,vs. Muayeneye gideceği tarih ve Son Muayene Geçerlilik Tarihinini kutunu sağ tarafında bulunan üzerine gelindiğinde open the calendar pop up yazan şekle tıklayınız.Sorgula Dediğimizde Muayene Ücreti Gecikme Cezası Toplam bölmesinde ödemeniz gereken tutar yazacaktır.

Bilgi Notu : Trafikten çekme belgesi alıp belli bir süre sonra tekrar trafiğe çıkarılan araçlardan sadece trafikten çekildiği ve belgelenebildiği süre boyunca gecikme bedeli alınmamaktadır. Muayene süresinin kanıtlanamadığı durumlarda 01.01.2005 tarihi esas alınarak gecikme bedelinin tahsil edilmektedir.

Araç sahiplerinin bütün bu araç muayene cezalarına maruz kalmamaları için araç muayene periyodlarını geciktirmeksizin muayenelerini yaptırmalarını tavsiye ediyoruz.

Araç Muayene Randevusu Alma İşlemi Artık Kolay